Tenifer Ocağı | Treks Mühendislik | Makine İmalatı, Fırın İmalatı

Firmamız, HEF Durferrit firmasının Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Arvanutluk, Cazayir, Kuveyt, Arabistan da temsilciğini yürütmektedir. Firmamız tuz satışının yanında teknik desteği de sağlamakdatır. Hef Durferrit firmasının icat ettiği pantenli prosesi TENİFER ile kalıplarınız daha daha uzun süreler dayanım gösterecek, daha parlak yüzeyler elde etmenize yardımcı olacaktir. Ham malzeme yüksek basınçta kalıp profili içerisinden ekstrüde edilmektedir.

Alüminyum alaşımlarına (Biyet) ekstrüzyoon proseesi sırasında uygulama sıcaklıkları 450 ila 500 C arasındadır. Demir dışı metal alaşımlarında bu sıcaklık 700 C ve üzerindedir. Sadece bir kaç presleme sonrası ekstrüzyon kanalında metal parçacıkları aşınmaya ve netice olarak yüzeyde pürüzleşmeye neden olur. Bu yüzeyin tekrar temizlenmesi ihtiyacını ortaya çıkarır. Bu aşında mekanizması TENİFER prosesi sonrası oluşan bileşik tabaka yardımıyla aşınma dayanımı artan yüzey sayesinde kalıpların bakım aralıkları artar.

TUFFRIDE (TENİFER) profesi ile kalıp ömürleri %200 ila 800 oranında arttırılabilir. TENİFER prosesi sonrası oluşan tabakanın kayma özellikleri iyi olduğu için bazı durumlarda ekstrüzyon hızı arttırılabilir. Pirinç ekstrüzyonunda kalıp ömürlerindeki artış daha düşük olacaktır; TENİFER tabakasının ayrışması 500 C’ye nazaran 700C ‘de daha hızlı olacaktır. Pirinç ekstrüzyonunda kullanılan ve üretim prosesinde hızlı soğutma uygulanan mandrellerde; TENİFER (TUFFTRIDE) işleminin kalıp ömrünü başarılı bir şekilde arttırmaktadır.